Aktualności
Bezglutenowa akcja edukacja – działamy na rzecz dzieci
Kończymy wrzesień z podsumowaniem jednej z naszych najważniejszych aktywności: „akcji edukacja”. W tym miesiącu szukaliśmy rozwiązań na „tu i teraz”. Odbieraliśmy od rodziców liczne telefony i odpisywaliśmy na wiele wiadomości dotyczących żywienia dzieci na diecie bezglutenowej w placówkach edukacyjnych.
Prowadząc rozmowy z rodzicami wiemy, jak potrzebne są rozwiązania systemowe uwzględniające specyfikę kuchni, firmy cateringowej, czy ajenta odpowiedzialnego za przygotowanie posiłków w przedszkolach i szkołach. O takie rozwiązania wspierające dzieci na diecie bezglutenowej zabiegamy i będziemy zabiegać. Dieta bezglutenowa dziecka z celiakią to wyzwanie dla pracowników kuchni, którzy każdego dnia przygotowują i wydają setki, czasem tysiące obiadów. Dlatego trzeba także zrozumieć dyrektorów placówek, którzy obawiają się możliwych błędów.
Poniżej przedstawiamy podsumowanie naszych aktywności związanych z wrześniową akcją edukacyjną:
- 31 sierpnia przeprowadziliśmy akcję społeczną, wysyłając do 16 kuratoriów oświaty list otwarty na temat diety bezglutenowej w szkołach i przedszkolach. Udostępniliśmy rodzicom treść listu i apelowaliśmy o przekazanie go dyrektorom placówek i wychowawcom. Chcieliśmy pokazać specyficzne potrzeby dzieci z celiakią w przedszkolach i szkołach. Wskazaliśmy również konkretne bezpłatne narzędzia umożliwiające zgłębienie wiedzy na temat diety bezglutenowej.
- Wysłaliśmy kolejne komplety materiałów edukacyjnych do bibliotek szkolnych i publicznych oraz przedszkoli w wielu miastach Polski.
- Przeprowadziliśmy kolejne szkolenie w ramach programu MENU BEZ GLUTENU, w którym udział wzięła także placówka związana z edukacją. Pojawiła się nadzieja na kolejne bezpieczne miejsce dla najmłodszych.
- W ramach Zdrowej Misji prowadzonej przez Wrocławską Sieć Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie, przeprowadziliśmy dwa wykłady na temat diety bezglutenowej. Cieszyły się one zainteresowaniem rodziców, nauczycieli, intendentów, kucharzy i właścicieli firm cateringowych. Nasza nowo podjęta współpraca z Fundacją Polskie Dzieci ma za sobą inaugurację, co oznacza, że ciąg dalszy nastąpi. Przeprowadzone wykłady, tj. “Dieta bezglutenowa – od czego zacząć?” – Natalii Lipietty oraz “Pułapki diety bezglutenowej” – Katarzyny Gabrysiak udostępniono zainteresowanym z całej Polski i kończyły się uzyskaniem certyfikatu.
- We współpracy z firmą Bezgluten opracowaliśmy II edycję znanego i lubianego “Gucia”. „Ola, Franek i Gucio Gluten. Bezglutenowa lektura obowiązkowa” jest bezpłatnie przekazywana rodzicom, którzy z uwagi na dietę swoich dzieci zapisują się do Stowarzyszenia. W środę 4.10.2023 r. zapraszamy do udziału w spotkaniu autorskim z Moniką Oworuszko.
- Opublikowaliśmy wywiad z ostatniego magazynu „Bez glutenu” pt. ”Przedszkole powinno być dostępne dla wszystkich”. Można w nim przeczytać o wzorcowo zorganizowanej pod kątem diety bezglutenowej kuchni przedszkolnej.
- W gdańskiej szkole, liczącej 1800 uczniów, z inicjatywy mamy dziewczynki z celiakią doszło do niecodziennego spotkania. Uczestniczyły w nim wszystkie osoby, którym zależało na tym, by dziewczynka mogła spożywać w szkole ciepłe posiłki. Byli to przedstawiciele: władz szkoły, Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdańska, Sanepidu, a także nasza koordynatorka (Kasiu, z Tobą świat staje się lepszy!), tata dziewczynki oraz nauczycielki, które od września miały przejąć nad nią opiekę. Rozmowy zakończyły się owocnymi ustaleniami. Kilka dni temu nasza koordynatora miała okazję zapytać mamę, jak sobie radzi dziewczynka w szkole, więc wiemy z najlepszego źródła, że wszystko się udało.